1936

The squadron operated as a light, day bomber squadron throughout 1936

Stationed at:

  • Ed Damer, Sudan
  • Moved to Gebeit (April 1936)
  • Sudan to UK (14/08/1936 to 29/08/1936)
  • RAF Worthy Down (Hampshire) (From 29/08/1936)
accommodation

RAF Worthy Down [Source: Angell Collection]


Role

  • Light, day bomber squadron for despatch overseas in times of emergency, in support of the RAF’s role in maintaining law and order in overseas territories

Command

  • No. 5 Wing, Middle East Command
  • 29/08/1936: No. 2 (Bomber) Group

It is worth noting that whilst the squadron was overseas, there were two changes in the organisation of the Home Commands:

In May 1936 the Central Area was split and renamed No. 1 (Bomber) Group and No. 2 (Bomber) Group, the Western Area was renamed No. 3 (Bomber) Group and No. 1 Air Defence Group became No. 6 (Auxiliary) Group.

In July 1936 the Air Defence of Great Britain was disbanded; No. 1 (Bomber) Group, No. 2 (Bomber) Group, No. 3 (Bomber) Group and No. 6 (Auxiliary) Group were transferred to the newly formed Bomber Command, with the Fighting Area being transferred to Fighter Command.


Squadron Command

  • Commanding Officer:
    • Squadron Leader C.W. Hill
    • 02/10/1936: Squadron Leader AG Thackray

Strength


Events affecting 35 Squadron

The squadron completed its detachment to the Sudan and returned to the UK in August 1936, reassembling at RAF Worthy Down, before proceeding on Overseas Leave


Activities (Sudan)

  • Air Crew
    • Up to 14/08/1936: Operational activities including:
      • border patrols
      • provision of a mail service
      • reconnaissance work
  • Ground Personnel
    • Daily servicing, ongoing maintenance and scheduled servicing of squadron aircraft and equipment
    • Other squadron related technical and administrative duties (such as Logistics, Air Operations Support, Intelligence, Administration and Personnel / Medical support)

Extract from R Ross Log Book [MAHC]

Activities (Sudan to UK)

From 14/08/1936 to 29/08/1936 the squadron travelled back from Sudan to UK.

Activities (UK)

Having arrived back in the UK (29/08/1936) and taken overseas leave, the squadron spent time acquiring personnel, aircraft and equipment, to bring it back up to operational strength. Many of its aircraft were reassembled and delivered from the Packing Depot at RAF Sealand, where they had been left after the squadron had returned from Sudan.


Events

Approval and presentation of the Squadron Badge
[Source: Flightglobal 14th January 1937]


The Badge was formally presented by Air Chief Marshall Sir John M Steel at a parade at Worthy Down on 18th December 1936.


Aircraft

The squadron was equipped with the following aircraft types (from its own establishment):

GordonProfile

FAIREY GORDON

Fairey Gordon Profile © Malcolm Barrass

The following page identifies the serial numbers of the aircraft that were on charge of No. 35 Squadron during 1936, along with details of known losses and incidents: